„Šešėliavimo“ patirtis LR kariuomenėje, Šiaulių dramos teatre ir Beno Alejūno tapybos studijoje

MEDELYNO PROGIMNAZIJOS MOKINIŲ PATYRIMAI IR PATIRTYS TAPUS ĮVAIRIŲ PROFESIJŲ „ŠEŠĖLIAIS“

2018 m. lapkričio 14–19 dienomis Šiaulių Medelyno progimnazijos 8 klasės mokiniai atliko intensyvų profesinį veiklinimą, kitaip vadinama „šešėliavimu“, įvairiose Šiaulių miesto įstaigose. Kad ateityje moksleivių pasirinkimai būtų labiau apgalvoti ir jie turėtų galimybę susipažinti su profesijomis iš arčiau, aktyvios Šiaulių miesto įstaigos, LR kariuomenė, Šiaulių dramos teatras, Beno Alejūno tapybos studija, lapkričio mėnesį mokinius kvietė pabūti „šešėliais“ – kartu su įstaigų darbuotojais praleisti dieną darbe.

Pagrindinis „šešėliavimo“ principas yra supažindinti mokinius su profesijomis, leisti jiems stebėti tam tikros profesijos atstovus jų darbo vietose. „Šešėliavimo“ tikslas, kad kiekvienos įmonės darbuotojas parodytų visas savo profesijos galimybes. Viena svarbiausių šios veiklos užduočių buvo leisti mokiniams ne tik iš tolo pažiūrėti tos profesijos atliekamus darbus, bet ir leisti jiems patiems prisiliesti prie profesijų užduočių ir patiems jas atlikti.

„Šešėliavimo“ veiklos rezultatai nustebino abi puses: ir įstaigų darbuotojus, ir mokinius. Visiems „šešėliavimo“ diena paliko įspūdį, mokiniai įgijo daug naujų žinių ir patirties, patobulino savo kompetencijas, buvo ir tokių, kurie susipažinę su profesija, suprato, kad tai galėtų būti jų ateities svajonių profesija, vadinasi, ši veikla buvo tikrai naudinga, o tuo tarpu, įstaigų atstovai džiaugėsi galėję mokiniams suteikti galimybę pabūti jų įstaigoje, nes tai buvo puiki galimybė pasidalinti savo patirtimi su smalsiu ir kūrybingu jaunimu.

Jaunimui visuomet iškyla klausimai: Kokį kelią toliau rinktis? Kokius darbus ir darbdavius gali rinktis pagal savo studijų programą? Ar realu susirasti darbą Tave dominančioje karjeros kryptyje?

Šią sumaištį tikrai įveikė Šiaulių Medelyno progimnazijos mokiniai: Ignas Juzumas, Evelina Melenytė, Austėja Vitkauskaitė, Karolina Kriaučiūnaitė, Odeta Šidlauskaitė, Gerda Rumšaitė, Daina Zalogaitė ir Eglė Girdvainytė. Mokiniai suprato, kad jie tai gali įveikti – tiesiog reikia pradėti tyrinėti!

Mokinių patyrimai bei patirtys apie „šešėliavimo“ veiklas:

„ŠEŠĖLIAVIMAS“ LR KARIUOMENĖJE, KARININKO PROFESIJA

Ignas Juzumas. Kario specialybė yra labai svarbi mūsų bendruomenei. Šios specialybės atstovas gina ir saugo mūsų šalį. Jei norite būti šio darbo atstovas Jūs turite būti drąsus, ištikimas, judrus, stiprus, protingas. Norint tapti kariu, turite mokytis 4 metus „Karo akademijoje“ arba tapti savonoriu kariuomenėje. Šios profesijos trūkumai: pavojingas darbas, nebuvimas namuose su artimais, didelė tikimybė būti sužeistam ar net žūti. Privalumai – garbė, malonumas tarnauti.

Jei aš būčiau karys – tai būčiau drąsus, ištvermingas, sąžiningas, stiprus, protingas, apmokytas. Būdamas šios profesijos atstovas būčiau naudingas savo gimtajai šaliai. Jei turėčiau herojišką galią pakeisti pasaulį, tai pirmiausia padaryčiau, jog visi būtume vienodi, visi pavalgę ir sotūs, nešiukšlintumėme.

Šešėliavimo diena buvo labai įdomi ir smagi. Sužinojau daugiau šios profesijos šakų, kaip vairuoti šarvuotį, kaip išardyti ginklą. Ši diena man parodė mano ateities profesiją.

Karolina Kriaučiūnaitė. Šešėliavimas man labai patiko. Kodėl? Labai domiuosi karine veikla, jos gyvenimo būdu. Žiūriu filmus, skaitau knygas ir labai šaunu, jog pasitaikė proga visko paklausti gyvai bei sužinoti apie viską daugiau negu tai, ką matau ar skaitau. Sužinojau ką privalo turėti kiekvienas karys, turėjau galimybę ne tik apžiūrėti šarvuotį, bet ir jį vairuoti. Mano nuomone ši išvyka buvo labai naudinga bei ten praleistas laikas nenuėjo veltui!

Austėja Vitkauskaitė. Nuvykus į štabą buvau supažindinta su kario kuprinės turiniu. Turėjau galimybę išardyti ir vėl sudėti ginklą bei važiuoti šarvuočiu. Buvau supažindinta su karine technika. Karininko profesija pasirodė labai įdomi ir reikalaujanti gero fizinio pasiruošimo. Šešėliavimo metu buvo smagu ir įdomu įgauti naujos patirties bei susipažinti su šia profesija.

Kpt. Andrius Domeika apie šešėliavimą: Džiaugiuosi, kad šiuolaikinis jaunimas domisi karininko profesija ir su dideliu susidomėjimu su ja susipažįsta. Mokiniai buvo pasiruošę klausimų, noriai vykdė suorganizuotas veiklas.

„ŠEŠĖLIAVIMAS“ ŠIAULIŲ DRAMOS TEATRE, AKTORIAUS PROFESIJA

Odeta Šidlauskaitė. Būti aktorių šešėliu man labai patiko, buvo tikrai vertinga, be galo įdomu ir smagu. Pamatyti teatro užkuliusius, kostiumus, grimuojamus aktorius, pakalbėti su jais apie teatrą, sužinoti, kaip jie nusprendė būti aktoriais ir panašiai. Labai sudomino. Niekada nebūčiau pagalvojusi, kad visko tiek daug įvyksta prieš spektaklio pasirodymą. Jei būtų galimybė dar kartą nuvykti į Šiaulių dramos teatrą ir pabūti daugiau laiko su aktoriais, tikrai neabejočiau ir vykčiau.

Gerda Rumšaitė. Šios profesijos atstovas turi turėti daug drąsos ir ryžto. Šios profesijos atstovo veiklos planuojamos labai laisvai ir lanksčiai, tačiau viskas vyksta pagal grafiką. Privalumai – su kiekvienu spektakliu išmoksti ką nors naujo bei pirmadieniai laisvi. Trūkumai – nėra komforto, mažai laisvo laiko, sunku bendrauti su šeima.

Jei būčiau aktore – tai būčiau labai santūri. Būdama šios profesijos atstovė būčiau naudinga režisieriaus vietoje, nes man patinka, kai viskas tvarkinga ir suplanuota. Jei turėčiau herojišką galią pakeisti pasaulį, tai pirmiausia padaryčiau kultūros namus daug smagesnius jaunimui.

Buvo labai įdomu pasikalbėti su aktoriais, nes visi buvo savaip įdomūs. Buvo labai naudinga, nes išsiaiškinau kelis man labai svarbius klausimus ir gavau patarimų, taip pat aptarėme man sakytus komentarus. Sužinojau, kad visi aktoriai psichologiškai nestabilūs, jų žodžiai ne mano.

Galiu pasakyti, kad aš labiausiai prisiminsiu tą jausmą užkuliusiuose, kai aktoriai šalia manęs drebėdavo ir vis nestebindavo kuomet išbėgdavo į sceną ir ten virsdavo visai kitais žmonėmis.

Aktorė Monika Šaltytė apie šešėliavimą: Manau, kad šešėliavimo patirtis mokiniams yra naudinga – merginos buvo smalsios, pasiruošusios daug klausimų aktoriams, pamatė darbo scenoje užkulisius ir suvokimas apie darbą teatre tapo kiek konkretesnis ir suprantamesnis.

„ŠEŠĖLIAVIMAS“ BENO ALEJŪNO TAPYBOS STUDIJOJE, DAILININKO PROFESIJA

Daina Zalogaitė. Turėjau galimybę nuvykti į Beno Alejūno tapybos studiją, kur bendravome su menininku Benu Alejūnu ir turėjome galimybę pačios papiešti. Menininkas papasakojo apie savo ilgą kelią, išbandytas profesijas ir, žinoma, kaip pasiekė tai, ką turi dabar. Mane be galo sužavėjo jo tapomi paveikslai bei studija. Gruodžio 7 d. menininkas organizuoja parodą, kurioje būtinai apsilankysiu!

Dailininkas Benas Alejūnas apie šešėliavimą: Projektas „šešėliai“, kai tiesiogiai susipažįstama su dailininko profesija, ne tik sausai, teoriškai. Ačiū už puikią popietę. Smagu, kad yra kūrybingo, smalsaus ir drąsaus jaunimo!

„Šešėliavimas“ yra geriausias būdas pažinti profesijas, puiki galimybė pačiam mokiniui imtis iniciatyvos ir tyrinėti karjeros galimybes, suvokti asmeninio tobulėjimo poreikius, pasiruošti ateities pokyčiams, vedamas smalsumo, noro rizikuoti, išbandyti save. Karjeros galimybių tyrinėjimas yra nenutrūkstamas procesas. Greitai kintančiame pasaulyje turi nuolat „atnaujinti“ savo žinias. Mokiniai galėjo aktyviai tyrinėti planuotas ir neplanuotas karjeros galimybes, kurios ateityje padės sėkmingai kurti trokštamą karjerą.

Parengė: Profesinio orientavimo konsultantė Monika Domeikienė

Taip pat skaitykite

Renginys ,,Aktyvus- sveikas –laimingas“

Gegužės 22 d.  mokyklos ketvirtokai su savo mokytojais dalyvavo  prevenciniame   renginyje ,,Aktyvus- sveikas –laimingas“, kuris …