Svarbi informacija !

Daily Archives: 2018-06-13

HOW TO AVOID “LEARNING BULIMIA”: EVALUATION AS LEARNING. prof. dr. Aušra Kazlauskienė. Šiaulių universitetas

Medelyno mokykla logotipas2

Established evaluation culture is one of the key elements that influences students’ learning achievements. In Lithuanian schools students’ learning achievements and progress are mostly (at 84 % of schools) evaluated by giving grades (Education problem analysis, 2016). Education experts claim that just grade-based evaluation narrows the concept of learning achievements. Grade-based evaluation makes difficult to decide about personal development of ... Skaityti toliau »

5A klasės mokinius su aktoriaus profesija supažindino Monika Šaltytė

unnamed (4)

2018 m. birželio 13 d. Medelyno progimnazijoje lankėsi Šiaulių dramos teatro aktorė Monika Šaltytė ir 5a klasės mokiniams vedė edukacinį užsiėmimą “Žaidžiame teatrą”, kurio metu Monika Šaltytė pristatė aktoriaus profesiją ir pravedė teatro žaidimus.  Aktorė supažindino mokinius su savybėmis, kurių reikia aktoriui – pasitikėjimo savimi ir partneriu, atidumo, susikaupimo, dėmesingumo, vaizduotės lavinimo. Monika Šaltytė mokė mokinius atkreipti dėmesį į aplinnkinius, ... Skaityti toliau »

Scroll To Top